czwartek, 17 maja 2018

Trening samoobrony ma uczyć prostych i realnych sposobów przetrwania w miejskiej dżungli a także...

Trening samoobrony ma uczyć prostych i realnych sposobów przetrwania w miejskiej dżungli a także wytrenować umiejętności pokonywania własnego strachu i nie okazywania stresu. Ćwiczenie tysiąca technik w tym Ci nie pomoże. Zaufaj DEFENDO.
Self-defense training is to teach simple and real ways to survive in the urban jungle as well as train the skills of overcoming one's fear and not displaying stress. Practicing a thousand techniques will not help you. Trust DEFENDO.













wtorek, 15 maja 2018

Instruktorzy sportu, Instruktorzy rekreacji ruchowej, Trenerzy sportu - kto może prowadzić zajęcia sportowe i jakie trzeba mieć kwalifikacje aby zostać trenerem lub instruktorem.

Instruktorzy sportu, Instruktorzy rekreacji ruchowej, trenerzy sportu - kto może prowadzić zajęcia sportowe i jakie trzeba mieć kwalifikacje aby zostać trenerem lub instruktorem.

W sieci internetowej jest wiele ogłoszeń związanych z kursami na instruktorów czy też trenerów. Kluby sportowe, stowarzyszenia, fundacje i firmy szkoleniowe prześcigają się w ich organizowaniu  dodając do swoich ofert marketingowe zapisy co do uprawnień czy dokumentów jakie kursant może od nich otrzymać. Karty plastikowe w różnych językach, legitymacje  w skórzanych etui, zaświadczenia w ozdobnych ramkach. 

Jakie przepisy regulują kwalifikacje zawodowe w sporcie? Kto może prowadzić zajęcia?

Ważnym aktem prawnym regulującym powyższe jest Ustawa z dnia 25 czerwca 2010r "o sporcie" (Dz. U. Nr 127, poz. 857) oraz Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. 2014 poz. 768).

Art. 25 (Ustawy z dnia 13 czerwca.....)  W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.39)) wprowadza się następujące zmiany: 1) art. 41 otrzymuje brzmienie: „Art. 41. 1. Zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy może prowadzić wyłącznie trener lub instruktor sportu w rozumieniu ustawy.

2. Do zadań trenera lub instruktora sportu należy poza prowadzeniem zajęć, o których mowa w ust. 1, przekazywanie aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego w danym sporcie.

3.Trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która: 
1) ukończyła 18 lat; 
2) posiada co najmniej wykształcenie średnie;
 3) posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu; 
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46–50, lub określone w rozdziale XIX, XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art. 193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.40)).”;

Ważne: Ustawa deregulacyjna wprowadza bliżej nie określony wymóg: „posiadania wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu”.
Co ważne ustawodawca nie wskazuje w jaki sposób ma być zdobywana wiedza, doświadczenie oraz jaki organ ma to kontrolować. Tym samym zniesiono wyłączne uprawnienia Ministerstwu Sportu i Turystyki do  dawania zgody i określania warunków prowadzenia kursów na instruktorów i trenerów sportu.

Ważne jest też to, że zmiany dotyczą wyłącznie  trenerów i instruktorów pracujących w klubach zrzeszonych w polskich związkach sportowych. Wykaz jest pod linkiem:
https://www.msit.gov.pl/pl/sport/polskie-zwiazki-sportow/informacje-dla-polskich/7709,Wykaz-polskich-zwiazkow-sportowych-Komunikat-z-27-lutego-2018-r.html

Obowiązkiem zdobycia uprawnień trenerskich/instruktorskich w zakresie prowadzenia zajęć zorganizowanych w zakresie sportu są objęte  wyłącznie osoby, które zajęcie prowadzą w związkach sportowych  oraz w  klubach sportowych uczestniczących we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy. 

Wynika z tego, że na chwilę obecną zgodnie z ustawą, obowiązek ten nie dotyczy klubów i zajęć w zakresie sportu prowadzonych poza współzawodnictwem sportowym organizowanym przez polski związek sportowy (np. licznych klubów sportowych uczących samoobrony, sportów walki, trenerów personalnych, itp) I co ważne. Możesz być instruktorem, który ma wyrok. :(

Podsumowując:  Ministerstwo Sportu i Turystyki nie jest wyłącznym organizatorem kursów jak było kiedyś a co za tym idzie nie ma już legitymacji ministerialnych.Nie trzeba także mieć ukończonych studiów z nauk o sporcie, kulturze fizycznej, turystyce i rekreacji. !!!!!!!!!!

Przykład "starych" legitymacji.


Przykład nowych wydawanych przez prywatną firmą:


Źródło: http://www.kursyinstruktorskie.edu.pl

Kwestia instruktorów rekreacji ruchowej 

Obowiązująca wspomniana już ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku nie wymienia pojęcia "rekreacja ruchowa" Czyli każdy może używać tytułu instruktor rekreacji ruchowej bez dodatkowego kursu/szkolenia? Nie ma jej w ustawie więc wg mnie można. 

Warto wiedzieć, że tytuł zawodowy instruktor rekreacji ruchowej występuje w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania Dz.U. 2014 nr 0 poz. 1145 ze zm.:

342 Sportowcy, trenerzy i zawody pokrewne 
3421 Sportowcy i dżokeje 
342101 Dżokej 
342102 Zawodnik dyscypliny sportu
 3422 Trenerzy, instruktorzy i działacze sportowi 
342201 Instruktor sportu 
342202 Instruktor sportu osób niepełnosprawnych
 342203 Menedżer dyscypliny sportu
 342204 Menedżer imprez sportowych 
342205 Menedżer sportu 
342206 Sędzia sportowy 
342207 Trener sportu
 342290 Pozostali trenerzy, instruktorzy i działacze sportowi 
3423 Instruktorzy fitness i rekreacji ruchowej
 342301 Instruktor fitness
 342302 Instruktor gimnastyki korekcyjnej 
342303 Instruktor jazdy konnej 
342304 Instruktor odnowy biologicznej 
342305 Instruktor rekreacji ruchowej 
342306 Instruktor rytmiki 
342307 Instruktor sportów siłowych 
342308 Instruktor sportów ekstremalnych
 342309 Instruktor sztuki walki 

--------------------------------------------------------------------
Jak wybrać firmę szkoleniową aby zostać instruktorem/trenerem sportu albo instruktorem rekreacji ruchowej?

Ofert jest mega dużo. Zacząć trzeba od tego, gdzie zamierzamy prowadzić zajęcia. Jeśli w klubie bokserskim, który rywalizuje w zawodach organizowanych przez Polski Związek Boxingu to kończenie kursu trenera  w firmie prywatnej raczej mija się z celem co nie oznacza, że klub takiego trenera nie przyjmie.

Trochę się zagalopowałem. Wpierw trzeba interesować się daną dziedziną sportową i regularnie ją uprawiać. Zdarzają się jednak ludzie, którzy wpadają na pomysł, że zostaną instruktorem rekreacji ruchowej w dziedzinie samoobrony i będą szkolić dzieci. Sami jedynie co mają wspólnego ze sportem to oglądanie zawodów MMA w TV. Życie potem weryfikuje ich umiejętności i posiadane kwalifikacje. Aczkolwiek wiele firm potrafi się "dobrze sprzedać"

Poniżej oferta kursu na instruktora sportu w dyscyplinie Kickboxing Polskiego Związku.



Co dalej? 

1) Nie można do końca ufać marketingowym słowom typu: "najlepszy kurs na rynku", "elitarny kurs", "mistrzowski kurs" itd., "z naszymi uprawnieniami łatwo zdobędziesz pracę", "legitymacja w j. angielskim do pracy za granicą" itd
Z tymi uprawnieniami do pracy za granicą to w wielu przypadkach "lipa". Każdy kraj ma swoje przepisy.

2) Zweryfikuj program kursu. Gdzie, kiedy, ilość godzin/dni. Czego będziesz się uczył. 
Wiadomo, możesz skończyć kurs przez internet. Np: kurs trenera personalnego oferuje wiele firm. I super. Dostajesz do poczytania treść i ewentualnie coś obejrzysz jeśli ktoś się postarał. Dostaniesz także dyplom, zaświadczenie i legitymacje. A gdzie praktyka? Zgodnie z prawem nie ma czego takiego jak trener personalny. Żeby nim być nie musisz mieć kursów i legitymacji. Oczywiście Twój przyszły pracodawca pewnie będzie o nie pytał plus o Twoje doświadczenie.

3) Sprawdź opinie o firmie google, forach i na FB. Nie sugeruj się firmami mającymi super opinie.

4) Zobacz czy placówka szkoleniowa jest w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych

5) Dopytaj czy placówka wydaje zaświadczenie MEN.  Masa firm wydaje zaświadczenia na wzór MEN.

6) Zerknij i poczytaj o kadrze kursu - ich doświadczeniu w danej dziedzinie sportu, wykształceniu i kwalifikacjach. Chyba lepiej jeśli będzie Cię szkolił człowiek, który od lat jest instruktorem sportu a jego zawodnicy zajmowali miejsca medalowe na zawodach niż trener sportu, który pół roku wcześniej też ukończył jak Ty taki kurs. Prawda jest też taka, że nie każdy zawodnik będzie dobrym trenerem.


W powyższych tematach wiele jeszcze można napisać. W wolnych chwilach pewnie to zrobię. 

Krzysztof 






Instruktor Defendo Poziom Hard Target (Europejski System Samoobrony) organizacji Defendo Alliance -  założonej w 2005 roku przez twórcę Scandinavian Defendo - Jyrkiego Saario.

"Grupę instruktorów tworzą eksperci z przygotowaniem w zakresie różnych systemów walki wręcz (ja od kilkunastu lat ćwiczę Karate Kyokushin) . Każdy z naszych instruktorów jest szkolony i certyfikowany przez główną siedzibę.

Źródłem naszych doświadczeń jest aktywna praca zespołów oraz aktualne statystyki kryminalne i studium poszczególnych przypadków przestępstw.

Instruktorzy Defendo są ekspertami w zakresie bezpieczeństwa osobistego, co pomaga szerokiemu gronu klientów w zapewnieniu nowoczesnej edukacji na tym polu."


- zielony pas Krav Maga organizacji Classic Krav Maga Network http://krvmg.pl/ 
- brązowy pas z czarny pagonem w karate Kyokushin organizacji ShinKyokushin